MUDr. Zdeňka Soukopová

Kašel

Jako nepříjemný projev potrápil jistě každého z nás. Kašel sám o sobě je však spontánním obranným reflexem. Jedná se o primitivní obranný reflex, ale i varovný signál, že není něco v organismu v pořádku.

Občasné zakašlání, při například podráždění prachovou částicí nebo kouskem potraviny, je zcela přirozeným projevem, který po krátkém čase vymizí spontánně a nevyžaduje žádné léčení. 
Kašel s větší intenzitou může být způsoben drážděním v horních nebo dolních cestách dýchacích. Patří mezi nejčastější příznak akutních i chronických onemocnění dýchacích cest a návštěvy lékaře.

Dvě formy /nejčastěji se vyskytující / SUCHÝ a VLHKÝ 
l. SUCHÝ - dráždivý, neproduktivní kašel - bývá příznakem nejčastěji při počátku onemocnění. Je obtěžující, při delším trvání až vysilující. Není spojen s žádným vykašláváním hlenu, tedy neplní svoji základní funkci, kterou je zbavovat dýchací cesty nežádoucího obsahu, jako je hlen, cizí těleso…. Má podobu štěkavého či kokrhavého zvuku, může být horší večer po ulehnutí do postele. 
Proto je žádoucí tento kašel TLUMIT lékem na suchý kašel – např. 
TUSSIN, STOPTUSSIN, ROBITUSSIN, CODEIN, SINECOD, … 
Po několika dnech akutního onemocnění se mění většinou na vlhký, produktivní kašel.

2.VLHKÝ- produktivní kašel - je spojený s vykašláváním menšího nebo většího množství hlenu. Je pro organismus žádoucí, neboť vede k odstraňování hlenu,ve kterém jsou obvykle vázány mikroorganismy nebo mikroskopické částečky nečistot, škodící dýchacím cestám. NENÍ žádoucí jej POTLAČOVAT. Bývá typický pro infekční zánětlivá onemocnění průdušnice, průdušek, plic. Virová onemocnění- která jsou nyní nejčastější- odeznívají samovolně do 10 dní a vyžadují spíše podpůrnou léčbu pro usnadnění odkašlávání. Jsou jimi léky na zkapalňování hlenu a uvolnění stažených průdušek/ projevující se „sípáním“ / Pokud trvá kašel déle, je provázený vysokými teplotami, je lépe navštívit lékaře. 
MUCOSOLVAN, FLAVAMED, SOLMUCOL, ACC, AMBROBEN, ERDOMED, PROSPAN…zkapalňují hlen. 
SPIROPENT, VENTOLIN, LONTHERMIN …jsou léky uvolňující průdušky, jsou však na předpis lékaře a vyžadují již většinou lékařské vyšetření plic poslechem.

REŽIMOVÁ OPATŘENÍ: mimo léků jsou velmi účinná

  • opakované podávání menšího množství tekutin
  • časté větrání - ochlazení vzduchu, zředění chorobných zárodků v místnosti
  • zvlhčení vzduchu
  • velmi důležitá je zvýšená poloha horní poloviny těla, alespoň 30-40 stupňů
  • dbát o průchodnost nosu - zatékající hlen v nosohltanu též provokuje ke dráždivému kašli. 
    Smrkáme a u menších dětí, které neumí smrkat, používáme odsávačku. Velmi dobré zkušenosti maminek s odsávačkou na vysavač
  • nesmírně důležité je odkašlávat hlen, s ním vynášíme z plic i choroboplodné zárodky a nečistoty, nemoc rychleji odeznívá. Zabráníme tak novotvorbě hlenu v průduškách a prodlužování nemoci. Větší děti můžeme k odkašlávání opakovaně pobízet, malé děti –kojence –dosáhneme odhlenění skákáním na gymnastickém míči s dětmi na klíně, úmyslným pobízením k smíchu, pláči, nabádáním k pohybu…tyto aktivity také donutí dítě k vykašlání hlenu.
  • u vlhkého kašle omezujeme příjem mléka a ml. výrobků, které vedou k většímu zahlenění
  • nesmí nás překvapit ani snížená chuť k jídlu, což je také obranný nechanismus organismu vůči zárodkům choroby. Podávejme malé porce jídla častěji, výborné jsou masové vývary s cibulí, rýže, ovoce a zelenina
  • VYHLEDEJTE LÉKAŘE

  • máte více než 3. den vysokou teplotu - nad 38-39°C
  • dítě je mladší 3 měsíců a kašel má charakter kokrhavého kašle s krátkou zástavou dechu
  • dýchání je ztížené, zrychlené, slyšíte pískání či sípání.
  • vykašlávání krve
  • při podezření na vdechnutí cizího tělesa
  • Důležité 
    Snažila jsem se Vám vysvětlit rozdíl v jednotlivých druzích kašle proto, abyste se pokusili zvolit správnou léčbu na tento příznak nemoci. Volba je velmi důležitá, neboť pokud nasadíte 
    a) Na suchý kašel lék na odkašlávání /zkapalňuje přítomné hleny a uvolňuje průdušku /, dojde k tomu, že pro nepřítomnost hlenu u suchého kašle NENÍ CO ZKAPALNIT, NENÍ CO ODKAŠLAT. Proto kašlajícímu nepomůžeme, bude jej dále vysilovat dráždivý nežádoucí kašel, mnohdy provokovaný i podanými léky. 
    b) Na vlhký kašel s produkcí hlenu lék tlumící kašel, dojde k ZASTAVENÍ OBRANNÉHO MECHANISMU čistění dýchacích cest od nežádoucího hlenu a nečistot. Tím k dalšímu množení virů a bakterií, které jsou v hlenu obsaženy. Nemoc se bude prodlužovat a zvýšením počtu choroboplodných zárodků v dýchacích cestách i zhoršovat.


    Personál