MUDr. Zdeňka Soukopová

Průjem

Není nemocí, ale pouze příznakem nemoci. 
Příčiny 
Příčin těchto nemocí, které se projevují průjmem, může být celá řada. O průjmu hovoříme tehdy, když se během dne vyskytuje více než 3-5 řídkých /řídce kašovitých až vodnatých stolic/denně. Mohou a nemusí být provázeny křečovitými bolestmi břicha a zvracením.

  • 1. INFEKČNÍ: rotaviry, enteroviry, Salmonella /vaječné pokrmy/, Campylobacter /manipulace se syrovým kuřecím masem/, Shigella, ...

  • 2. NEINFEKČNÍ: alergie, nevhodné složení stravy, poruchy trávení způsobené narušenou funkcí střevní, závažnější choroby střevní autoimunitního charaktaru, onkologická onemocnění ...

  • Projevy 
    Nejčastěji se setkáváme s řídce kašovitými až vodnatými stolicemi, provázenými křečovitou bolestí břicha zejména před vyprázdněním stolice. Čím je stolice častější a vodnatější, tím více ohrožuje organismus DEHYDRATACÍ - odvodněním a ztrátou potřebných minerálů. Toto nebezpečí je ještě rychlejší, pokud je současně přítomno zvracení.

    Léčba 
    Ať je průjem způsoben čímkoli, musíme se snažit co nejdříve dehydrataci zabránit a charakter stolice upravit: 
    Co nejdříve zavodnit a začít s dietní stravou. 
    TEKUTINY: černý čaj, možné osladit glukosou, minerálka i ochucená zbavená bublinek /zamíchat lžičkou v hrnku do vyprchání oxidu uhličitého/. 
    nevhodné tekutiny: Coca-cola, ovocné šťávy, heřmánek /spíše zřeďuje stolici/ 
    STRAVA: Vysadit mléko a mléčné výrobky na min. 4-5 dní 
    Toto platí i pro kojence s umělou mléčnou výživou /nahradí se rýžovým odvarem/ 
    Neplatí pro plně KOJENÉ děti. V kojení je možné pokračovat i během léčby. Kojené děti s dokrmem umělou mléčnou výživou též nahradí mléčnou formili rýžovým odvarem. 

    Ovoce: pouze babán a strouhané jablko 
    Zelenina: pouze mrkev vařená nebo dušená. Ne v syrovém stavu. 
    Pečivo: bílé pečivo, ne cereální, pečivo bez náplní, např. BEBE sušenky, piškoty, rohlíky, bábovka z piškotového těsta... 
    Maso: bílé - kuře, králík, krůta, vařené, dušené bez tuku. červené - hovězí, vepřové libové, nejlépe vařené. 
    Masový vývar: z výše uvedeného masa, je výborným zdrojem tekutin, bílkovin a minerálů. 
    Přílohy: brambory vařené, RÝŽE /patří mezi nejvhodnější potravinu, která urychluje úpravu stolice a zhojení střevní sliznice/, těstoviny

    Léky 
    KULÍŠEK - rehydratační nápoj, návrat minerálů ztracených opakovaným průjmem a zvracením. Existují dvě varianty: pro menší a větší děti. Dávkování dle návodu. 
    SMECTA - výborný prostředek upravující vodnatou stolici. Je vhodný rozmíchat do černého čaje nebo do stravy. 
    ENTEROL - sáčky ,nebo kapsle – probiotikum, tvořící bariéru proti střevním bacilům a chránící tak sliznici střeva. 
    LACTOBACILLY - obecný název pro probiotika, která osidlují střevo i zdravých jedinců, napomáhá správně střevní funkci a podílí se velkou měrou na obranyschopnosti organismu. Existuje spousta výrobků - poradí v lékárně. 
    ERCEFURYL - desinficiens střevní, používá se až od věku let. Denní dávka je 4xl tbl. Vhodné je podání alespoň l-2 hod od probiotik. 
    ŽIVOČIŠNÉ UHLÍ,/ČERNÉ UHLÍ/, CARBOSORB - možné též podat při průjmu pro jeho velikou možnost navázat na sebe toxické látky. Je možné podání i malým dětem.

    Délka podávání diety 
    Pokračujeme v dietním režimu minimálně 4-5 dní. 
    Poté můžeme podat dopoledne jogurt. Zbývající část dne stále pokračujeme v dietě. 
    A: Pokud se stolice do večera opět zhorší, je třeba dietu protáhnout minimálně o další 2 dny,a opět vyzkoušet jogurtem. 
    B: Pokud stolice již zůstane formovaná, je možné OPATRNĚ přecházet na normální stravu, na kterou jsme byli zvyklí před průjmem. Vhodnější jsou zakysané mléčné výrobky než plné mléko či kakao.

    CHYBY:

  • Nevysadí se mléčná strava.
  • Podávají se nevhodné potraviny a nápoje /džusy, cola, ovoce,běžná obědová jídla/.
  • Dieta není dodržovaná dostatečně dlouho a střevní sliznice nemá šanci se zcela upravit. Pacienti se domnívají, že se choroba stále vrací, neboť po 2 dnech diety nasadí normální stravu a objeví se opět průjem. Nezhojená sliznice však nesnese zatížení stravou a stav se opět dostává téměř na začátek obtíží.
  • Mylně si myslíme, že čím více pijeme, tím více budeme mít vodnatou stolici. Opak platí, čím častější a vodnatější je stolice, tím více musíme pít, abychom doplnily ztracené tekutiny a minerály.

  • KOJENCI: 
    Jak bylo uvedeno výše, kojení nepřerušujeme. Umělou mléčnou formuli můžeme nahradit rýžovým odvarem. Tento uvaříme z rýže a koj.vody, nebo koupíme jako nemléčnou rýžovou kaši a dle návodu na krabici připravíme do vody jako nápoj hustší než mléko a podáváme dítěti v kojenecké lahvi stejně jako mléko. Možné i přisladit Glukopurem/glukosa/. Při návratu na mléčnou stravu lze podat mléko se sníženým obsahem LACTOSY/ tato návrat k mléčné stravě může zhoršovat/. Lze také mléčnou formuli, kterou jsme používali před průjmem, postupně přidávat do rýžov. odvaru ve zvyšujícím se poměru: / např.100 ml RO + 50 ml M, následující den 75 ml RO + 75 ml M, dále 50 ml RO a 100 ml M a nakonec plné mléko. Navyšování ml. stravy řídíme podle charakteru stolic dítěte.


    Personál